Castigatorii premiilor Shockwaves NME Awards 2011

de Chaos Lore

Castigatorii premiilor Shockwaves NME Awards 2011


Premiile Shockwaves NME Awards au oferit atat tiluri de "Best", cat si de "Worst". Mai jos gasiti lista castigatorilor si nominalizatilor la fiecare categorie. Evenimentul a avut loc la O2 Academy Brixton, Londra, pe 23 februarie.

Partea amuzanta apare acolo unde Justin Bieber a castigat tilurile Least Stylish si Worst Album. Se pare ca britanicii nu il prea plac pe tanarul canadian. Brandon Flowers, solistul The Killers, a castigat premiul Most Sylish in schimb. "As minti daca as spune ca nu dau atentie stilului vestimentar", a declarat Flowers.

Hurts au castigat titlul de Best New Band, iar piesa "Spanish Sahara" a celor de la Foals este Best Track.

La categoriile Cele mai bune trupe (britanica si internationala) sunt Muse, respectiv My Chemical Romance, iar cel mai bun artist solo este Laura Marling.


Castigatorii si nominalizatii la Shockwaves NME Awards 2011 sunt:

Godlike Genius: Dave Grohl

Philip Hall Radar Award: The Naked And Famous

Teenage Cancer Trust Outstanding Contribution To Music: PJ Harvey

John Peel Award for Innovation: Crystal Castles

Best British Band (supported by Shockwaves)
Winners: Muse
Nominated: Arctic Monkeys, Biffy Clyro, Foals, Kasabian

Best International Band (supported by T4)
Winners: My Chemical Romance
Nominated: Arcade Fire, Kings Of Leon, The Drums, Vampire Weekend

Best Solo Artist
Winner: Laura Marling

Nominated: Florence Welch, Frank Turner, Kanye West, Paul Weller

Best New Band (supported by Boxfresh)
Winners: Hurts
Nominated: Beady Eye, Everything Everything, The Drums, Two Door Cinema Club

Best Live Band
Winners: Biffy Clyro

Nominated: Arcade Fire, Foals, Kasabian, Muse

Best Album
Winner: Arcade Fire – 'The Suburbs'

Nominated: Crystal Castles – 'Crystal Castles II', Foals – 'Total Life Forever', My Chemical Romance – 'Danger Days: The True Lives Of The Fabulous Killjoys', Two Door Cinema Club – 'Tourist History'

Best Track (supported by NME Radio)
Winner: Foals – 'Spanish Sahara'

Nominated: Cee Lo Green – 'f**k You', Gorillaz – 'Stylo', Janelle Monae (featuring Big Boi) – 'Tightrope', Mark Ronson & The Business Intl. – 'Bang Bang Bang'

Best Video (supported by NME TV)
Winners: My Chemical Romance – 'Na Na Na (Na Na Na Na Na Na Na Na Na)'

Nominated: Arcade Fire – 'We Used To Wait', Brandon Flowers – 'Crossfire', Chase & Status – 'Let You Go', Gorillaz – 'Stylo'

Best Festival
Winners: Glastonbury

Nominated: Download, Reading And Leeds Festivals, T In The Park, V Festival

Best Dancefloor Filler
Winners: Professor Green – 'Jungle'

Nominated: Crystal Castles – 'Baptism', Kele – 'Tenderoni', Plan B – 'Stay Too Long', Tinie Tempah – 'Pass Out'

Best TV Show
Winner: 'Skins'

Nominated: 'Misfits', 'Never Mind The Buzzcocks', 'Peep Show', 'The Inbetweeners'

Best Film
Winner: Inception

Nominated: Get Him To The Greek, Kick-a*s, Scott Pilgrim Vs The World, The Social Network

Hero Of The Year
Winner: Lady Gaga

Nominated: Gerard Way, Julian Assange, Kanye West

Villain Of The Year
Winners: David Cameron

Nominated: Axl Rose, Justin Bieber, Nick Clegg, Simon Cowell

Most Stylish (supported by Shockwaves)
Winner: Brandon Flowers
Nominated: Hayley Williams, Lady Gaga, Liam Gallagher, Noel Fielding

Least Stylish
Winnes: Justin Bieber

Nominated: Cheryl Cole, Ke$ha, Lady Gaga, Liam Gallagher

Worst Album
Winners: Justin Bieber – 'My World'

Nominated: Cheryl Cole – 'Messy Little Raindrops', Katy Perry – 'Teenage Dream', Kings Of Leon – 'Come Around Sundown', My Chemical Romance – 'Danger Days: The True Lives Of The Fabulous Killjoys'

Worst Band
Winners: Jonas Brothers

Nominated: 30 Seconds To Mars, JLS, Kings Of Leon, Tokio Hotel

Best Band Blog or Twitter
Winner: Hayley Williams

Nominated: Frank Turner, Kanye West, Lily Allen, Theo Hutchcraft

Best Book
Winner: John Lydon – 'Mr Rotten's Scrapbook'

Nominated: Carl Barat – 'Threepenny Memoir', Jay-Z – 'Decoded', Keith Richards – 'Life', Russell Brand – 'My Booky Wook 2'

Best Small Festival (50,000 capacity or lower)
Winners: RockNess

Nominated: Bestival, Kendal Calling, Latitude, Underage Festival

Best Album Artwork
Winner: Klaxons – 'Surfing The Void'

Nominated: Foals – 'Total Life Forever', Gorillaz – 'Plastic Beach', MGMT – 'Congratulations', My Chemical Romance – 'Danger Days: The True Lives Of The Fabulous Killjoys'

Hottest Woman
Winner: Alison Mosshart

Nominated: Emily Haines, Hayley Williams, Lady Gaga, Shakira

Hottest Man
Winners: Matt Bellamy

Nominated: Alex Turner, Billie Joe Armstrong, Dominic Howard, Jared Leto



Dacă vreți să vă înscrieți la newsletterul METALHEAD și să aflați primii ce trupe mari vin în România, dați un click aici: bit.ly/METALHEAD-Newsletter

Concerte recomandate:

Înscrie-te la newsletter


Like us on Facebook